Skip links

Betondan Karot Alma

Betondan Karot Alma

Harput Yapı Laboratuvarı Olarak Neler Yapıyoruz ?

Betondan Karot Alma

Yeni oluşturulan binaların, iş merkezlerinin ya da konutların dayanıklılıklarını ölçmek için karot alma işlemi uygulanır.

Karot almak nedir diye merak edenler için öncelikle belirtilen kelimenin İngilizce’den geldiğini vurgulamak gerekir. İngilizce havuç anlamına gelen karot, binalarda delikler açılması ya da numune alınması gibi işlemler sırasında tercih edilir. Gelişmiş bir matkap türü olarak da bilinen karot sayesinde betonda dönme hareketi ile birlikte yuvarlak delikler açılır. Belirtilen işlem havucun sökülmesine benzetildiği için bu tarz bir isim alır.

Karot ile birlikte binaların sağlamlık durumları ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Depreme Dayanıklılık Testi
Karot alma işlemi daha çok depreme dayanıklılık testi sırasında da kullanılır. Yeni yapılan binaların ya da iş merkezlerinin depreme ne kadar dayanıklı olduğu alınan numuneler üzerinden test edilir.

Tesisat Delikleri Açma İşlemi
Yeni binalarda tesisat delikleri de karot makineleri ile açılır. Karot almak nedir sorusunu yöneltenler için belirtilen makineler 10 metre derinliğine kadar betonu delebilmektedir.

  • Son derece güçlü ve sağlam olan karot makineleri, kaya ve mermeri delmek için de kullanılır.
  • Delinecek alana uygun olarak karot uçları kullanılmakta ve bu sayede işlem kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.
  • Karot işlemi öncesinde mekanda kontrol yapılmakta ve uygun olup olmadığına bakılmaktadır.
  • Betonun delinmesi sırasında cihazın titrememesi ve deliklerin doğru bir şekilde açılması için iyi bir şekilde yere sabitlenmelidir.
  • Büyük betonlar ya da kaya parçaları da Karot sayesinde hızlı bir şekilde delinebilir.
  • Düşey ve yatay bir şekilde karot makinesi ile delikler oluşturulabilir.
  • Beton kalınlığı en fazla 2,5 metre olan alanlarda belirtilen makineler kolaylıkla kullanılabilir.